Döviz Hesaplama

Para birimi ile çevrilecek para birimini girerek döviz hesaplaması yapabilirsiniz.

Döviz Hesaplama Aracı

Örn: 1000

Döviz Nedir?

Her ülke iç piyasasında kendisine ait bir para birimi kullanır ve ülkeye ait olan bu para birimleri yalnızca ülke içi alım satım işlemleri için kullanılır. İthalat işlemlerinde ise işlem yapılan ülkeye ait para birimi kullanılmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse, Türk bir şirketin, avrupa birliği ülkelerinden ithalat yapabilmesi için Türk Lirası satıp Euro alması gerekir. İç piyasada ve ülkeler arasında kullanılan ve her bir ülkenin kendine ait para birimi dışında kalan tüm bu para birimlerine döviz adı verilmektedir.

Döviz Kurları Nedir?

Her ülkeye ait para birimleri yani dövizler, tıpkı bir ürün gibi alınıp satılabilirler. Dolayısıyla alınıp satılabilen her bir para birimi için arz ve talep dengesi ile birlikte döviz değeri belirlenir. Bunun dışında her bir ülkeye ait merkez bankasının piyasaya döviz sürmesi yada satın alması da döviz değerini belirleyen diğer bir unsurdur. Döviz kurları ise, bir ülkeye ait yerel para biriminin yabancı bir para birimi karşısındaki değeri anlamına gelmektedir. Örneğin, Türk Lirasının Dolar yada Euro karşısındaki değeri gibi.

Döviz Swap Nedir?

Döviz swap işlemi, iki tarafın farklı iki döviz tutarını, belirdikleri kurlarla birlikte takas edip, vade sonu geldiğinde ise anlaştıkları oran ve şartlar ile geri iade ettikleri işlemdir. Örnek vermek gerekirse, ithalat ihracat yapan bir kişi elinde Türk Lirası olmasına rağmen belli bir süreliğine dolara ihtiyaç duyuyor. Dolar ve Türk Lirası arasındaki kur farkından dolayı swap işlemi yapıyor ve vadesi geldiğinde ne kadardan doları tekrar satacağını önceden belirlemiş oluyor. Böylelikle kur farkından oluşan zararı minimuma indirmiş oluyor.

Döviz Arbitraj Nedir?

Döviz arbitrajı, risk olmadan kar elde edebilmek amacıyla, bir para biriminin diğer para birimleri arasındaki kur farkından yararlanarak, para biriminin daha düşük fiyatla yer aldığı piyasadan satın alınarak daha yüksek fiyatla yer aldığı piyasada eş zamanlı olarak satılması işlemidir.

Döviz hesaplama işlemi ile elinizdeki para biriminin belirlediğiniz para birimine göre değerini görebilirsiniz.

Sitede Hesaplama Yapabileceğiniz Döviz Türleri

  • Türk Lirası
  • ABD Doları
  • Euro
  • İngiliz Sterlini
  • İsviçre Frangı

Altın hesabı için altın hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

user