İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019

Hesaplama aracına ilgili verileri girerek hak kazanabileceğiniz işsizlik maaşını hemen hesaplayın.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Aracı

Son 3 Yılda Ödenen Pirim Gün Sayısı

İşten ayrılmadan önceki son 4 ayın brüt maaşları

Örn: 2558,40
Örn: 2558,40
Örn: 2558,40
Örn: 2558,40

İşsizlik Maaşı Hakkında

Değişen ekonomik koşullar ve ihtiyaç duyulan iş gücü farklılığı ile birçok insan belirli sebeplerden uygunluk gösteremediği iş yerlerinden çıkarılmaktadır. İşsiz kalma süreci ise, farklı sebeplerle beklenildiğinden uzun sürebilmektedir. Bu dönemde yeterince stresli olan iş bulma endişesi, ekonomik gereklilikler sebebi ile çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. İşte tam olarak böyle bir durumda faydalanılabilen bir yardım fonu olarak da görülebilecek işsizlik maaşı başvurusu yapmak, yaşanılan stresli süreci hafifletebilir. İşsizlik maaşı ödeneği uzun süredir uygulanıyor olsa da, birçok vatandaş bu durumdan nasıl yararlanabileceği hakkında gerekli bilgilere sahip değil.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı ya da işsizlik ödeneği olarak da tanımlanan bu hak, düzenli bir şekilde sigortalı olarak çalışmış kişilerin yararlanabileceği bir sistemidir.

İşsizlik Maaşından Şartları

Şartlara uygun şekilde sigortalı çalışmış ve prim ödemiş her vatandaş bu ödenekten yararlanabilir. İşsizlik maaşı alabilmek için sağlanması gereken şartların en başında, işten çıkarılmadan önce 120 gün aralıksız çalışmak ve son üç sene içinde asgari 600 gün işsizlik sigortasının ödenmiş olması yer alıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için, çalışanın iş yerinden kendi isteği ve kusurları dışında ayrılmış olması gerekiyor. Yani keyfi olarak işsiz kalmak, ödenek alınmasını engellemektedir. Bu şart, eşitsizlik durumuna sebep olmamak için geliştirilmiştir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşten çıkarılan ve şartları sağlayan çalışanlar, işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR birimlerine işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilirler. Başvuru için 30 gün geçirilirse alınacak işsizlik maaşında kesintiler yapılabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süreyle Alınabilir?

Sigorta pirimi 600 gün ödenen kişiler 6 ay, 900 gün ödenen kişiler 8 ay, 1080 gün ve fazlası ödenen kişiler ise 10 ay işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Alınabilecek işsizlik maaşını yukarıdaki hesaplama aracıyla öğrenebilirsiniz. Asgari net işsizlik maaşı 2019 itibariyle 1.015,59 TL; azami işsizlik maaşı ise net 2.031,19 TL’dir.

Yorum Yapın

user