Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama 2019

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplama için hesaplama aracı üzerinde gerekli seçimleri yapıp "Hesapla" butonuna basınız.

Motorlu Taşıtla Vergisi Hesaplama Aracı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2019

Kullanmakta olduğunuz motorlu taşıtın yaşı, sınıfı, aracın kullanım amacı, kasko bedeli ve motor hacmi gibi farklı detaylar ile belirlenmiş olan vergi modeline motorlu taşıtlar vergisi adı verilmektedir. Yılda iki kez eşit taksitlerle ödenmesi gerekirken, MTV adıyla da sıkça kullanılır. Motorlu taşıtlar için vergi tahakuku belirlenirken en önemli kriter aracın motor hacmidir. Dolayısıyla, motor hacmi büyüdükçe ödenen vergi tutarı da dolaylı olarak artmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi, her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına göre artmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

"Motorlu taşıtlar vergisi ne kadar?" sorusunun cevabı için ilk olarak aracın sınıfı belirlenir. Aracın otomobil, motosiklet, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet veya kamyon oluşuna göre sınıflar belirlenir. Kamyonlarda ağırlığa, otobüslerde ise koltuk sayısı verginin belirlenmesinde önemli bir detaydır. Ardından aracın trafiğe ilk çıkış tarihi yani ilk tescil tarihine göre yaşı belirlenir. Buna göre her araç yaşı için uygulanan vergi oranı da değişiklik göstermektedir. Trafiğe çıkış yılı ile birlikte aracın kasko değerine de bakılmaktadır. Belli tutarların üzerinde ya da altında olan araçlar için vergi miktarları da değişiklik gösteriyor. En sonunda ise aracın motor hacmi belirlenerek 2019 yılı için ne kadar MTV ödemesi yapılacağı belirlenir.

motorlu-tasitlar-vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranları Nelerdir?

Motorlu taşıtlar vergisi oranları her yıl Gelir idaresi başkanlığı tarafından yeniden değerleme oranlarının açıklanması ile belirlenir. 2019 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı %23,73 olsa da, devlet tarafından MTV zammı %15,9 oranında uygulandı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama Nereden Yapılır?

MTV ödemesini sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesine girelerek sorgulama yapılır ve çıkan ekranda sadece ilk tescil tarihi, plaka ve TC kimlik numarası girilerek sorgulama yapılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinde sorgulama yapıldıktan sonra aynı sayfa üzerinden ödemeler gerçekleştirilebiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri her yılın Ocak ve Temmuz aylarının sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Bu tarihlerden sonra ödenen vergiler için geç kalınan gün başına faiz uygulanmaktadır.

Yorum Yapın

user